Randevu

Randevularınızı iletişim formumuzu doldurarak, bizi arayarak veya WhatsApp hattımızdan alabilirsiniz.

İletişim Numaramız

+90 (505) 692 40 00

Uzman ekibimiz sizlerin hizmetinizde.

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi - Cuma 09:00/19:00

Cumartesi-Pazar 10:00/20:00

Göğüs (Meme) Protezi / Silikonu

Silikon protezler ile meme büyütme (göğüs büyütme) ameliyatı:

Göğüs Büyütme operasyonlarında silikon meme protezleri (implant) 20 yıldan fazla süredir güvenle meme büyütme (göğüs büyütme) amacı ile kullanılmaktadırlar.

Silikon implantlara direk bağlantılı sağlığı tehdit eden bir durum bildirilmemiştir.

Silikon implantlar anatomik-damla veya yuvarlak şekilli olabilirler. Genel olarak yuvarlak implantlar daha iddialı bir görünüm için tercih edilirler veya kas altı yerleşimlerde sıklıkla tercih edilirler.

Meme silikon implantları düz yüzeyli veya pürüzlü yüzeyli olabilirler. Artık çoğunlukla pürüzlü yüzeyli implantlar kullanılmaktadır. Yine kas altı uygulamalarda düz yüzeyli implantlar tercih edilebilirler.

Düz yüzeyli damla silikon yoktur. Hepsi yuvarlaktır. Düz yüzeyli implantların kayma ve dönme ihtimalleri daha yüksektir. Pürüzlü yüzey dokuya tutunmada daha başarılıdırlar ve daha iyi bütünleşme sağlarlar.

Meme silikon implantları içerdikleri jel özelliklerine göre de ayrışırlar. Bazıları daha yoğun kıvamlıdır, bazıları daha yumuşaktır. Hastanın meme dokusu kıvamına göre tercih değişebilir.

Yeni model implantlar da çift katmanlılar vardır. İç bölümde sert kıvamlı şekil koruyucu jel dış kısımda ise daha yumuşak jel bulunur. Böylece hem protezi şeklini koruması hem de yumuşaklık duygusu sağlanmış olunur. Ancak bu tip protezler daha maliyetlidir.

Meme silikon implantları ya kas dokusu altına yerleştirilebilirler ya da kas dokusu üstüne yerleştirilirler. Burada hastanın örtücü meme dokusunun kalınlığı önemlidir. 2 cm’den daha fazla meme dokusu kalınlığı olan hastalarda kas altına yerleştirmek anlamsızdır. Tabiki bu aslında teorik bir bilgidir.

Yeni tip damla anatomik protezlerde kas altına yerleştirmeye gerek kalmadan oldukça doğal ve protezlerin hissedilmediği sonuçlar almak mümkündür.

Bizim yaklaşımımız ise her zaman bu ameliyat için göğüs kasının kesilmesinin anlamsızlığı yönündedir ve hemen her zaman göğüs kası üzerine yerleşim yönündedir. Kas altı yerleşim her zaman çok ağrılıdır ve iyileşme süreci uzundur. Aksine kas üstü yerleşimde ağrı çok azdır, iyileşme çok hızlıdır. Özellikle aktif spor yapanlarda kas altı yerleşimden kaçmak gerekir.

Kas altı yerleşimlerde kol hareketleri ile memenin hareket etmesi gibi istenmeyen durumlar da oluşabilir.

Bir de silikonların yerleştirilmesi için nereden kesi yapılacak sorusu vardır. Bunun için meme altımeme başı ve koltuk altı seçenekleri bulunur.

Meme altı yerleşim her zaman daha hızlı, pratik ve kolaydır. İyileşmesi çok daha hızlı , ağrısız ve sorunsuzdur. En çok tercih edilen yoldur.

Meme başı da bazen iyi bir tercihtir. Mesela emzirmiş ve yeterli meme başı büyüklüğü varlığında ve meme dokusu kalınlığı fazla değilde meme başından girişim iyi bir tercihtir. İz tamamen gizlidir. Ama nadiren meme başı duyusunu azaltabilir.

Koltuk altı girişim ise sadece kas altı yerleşime uygundur. Yeri gizlidir. Uygun yapılmazsa protezlerin yukarı hareketi riski vardır.

Meme büyütme ameliyatı yaklaşık 1 saat sürer. Basit, hızlı, etkili ve memnun edici bir ameliyattır.

Ameliyat sonrası 3 gün istirahat yeterlidir. 3’üncü gün banyo yapılabilir. İyileşme hızlıdır.

1 ay kadar spor yasaklanır. Bir süre sırtüstü yatmak gereklidir. 2 hafta kadar koruyucu sutyen kullanılması önerilir.

10 yıl sonra protezleri değiştirme ihtimali yaklaşık %10’dur. Daha uzun süre de hiç sorun olmadan durabilir.

Belli aralıklarla kontrol önerilir. Kanser riskini arttırmaz. Meme kanseri muayenesini engellemez. Emzirmeyi engellemez.

Memeye yağ dolgusu ile meme büyütme (göğüs büyütme):

Memeye yağ dolgusu uygun olgularda oldukça etkili ve yüz güldürücü bir uygulamadır. Özellikle asimetrik memelerde çok etkilidir. Yani iki meme arasında büyüklük farkı varlığında sıklıkla uygulanır.

Meme kanseri sonrasında memeye radyoterapi tedavisi sonrasında iyi bir yöntemdir. 200 cc’den 500 cc hacme kadar dolgu rahatlıkla uygulanabilir ve oldukça tatminkar sonuçlar verir.

Erime oranı düşüktür. Transfer edilen yağların yüksek miktarı kalıcı olur. Özellikle memenin üst kısmi veya eski meme protezinin kenarları gibi kısmi doldurmalar çok başarı ile uygulanır.

Total büyütme de etkili şekilde yapılabilir. Uygun vakalar da bence protezlere tercih edilmelidir.

Oldukça doğal bir şekilde memede büyüme yapar. Belki de en etkileyici yanı, bu miktarlarda yağ çıkarabilmek için aynı zamanda liposuction da yapılacak olmasıdır.

İkili bir kazanç söz konusudur. Maliyeti protez ameliyatlarına denktir. Ameliyat süresi daha uzundur.

Memeye aktarma basit bir işlemdir ancak bu kadar yağ çıkarmak süreyi uzatan kısımdır.

Yağ nekrozu-erimesi ve enfeksiyon gibi düşük riskleri vardır. Ancak bunlar çok nadir görülen durumlardır.

Birkaç gün memede hassasiyet ve hafif ağrı olur. Basit ağrı kesiciler ile giderilebilir. Memede kısa süreli morluk ve şişlik olur. Birkaç günde geçer.

Kesinlikle protez silikon ameliyatında daha kısa sürede normale dönüş vardır.

Burada tek sorun meme haricinde yağ alım alanlarında da hassasiyet olmasıdır. Ancak 1 hafta içinde o da geçer ve hasta bir de fazla yağlarından da kurtulmanın mutluluğunu yaşar.

Göğüs (Meme) Protezi / Silikonu Fiyatları

Göğüs (Meme) Protezi / Silikonu fiyatları uygulanacak operasyona göre farklılık göstermektedir. Uzman hekimimiz ile yapılacak operasyon belirlendikten sonra fiyat bilgilendirmesi tarafınıza yapılacaktır.