Randevu

Randevularınızı iletişim formumuzu doldurarak, bizi arayarak veya WhatsApp hattımızdan alabilirsiniz.

İletişim Numaramız

+90 (505) 692 40 00

Uzman ekibimiz sizlerin hizmetinizde.

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi - Cuma 09:00/19:00

Cumartesi-Pazar 10:00/20:00

Rhinoplasti (Burun Estetiği)

Her hastanın arzusu ve tabiki hekimin de ilk burun ameliyatı ile istenilen sonuca ulaşmaktır. İşte bu sebepten dolayı ilk burun ameliyatları (rhinoplasti) çok önemlidir. İlk burun ameliyatlarına primer rinoplasti denir.

Burunun üzerinde kemer olması, burun ucunun büyük ve yuvarlak olmasıburun ucunun basık olması, burun da eğrilik olması, burunda nefes alma zorluğu, burun deliklerinin büyük olması ve eşit olmamasıburun kökünün yüksek olmasıburun kemiğinin kalın olması vb. sebepler sıklıkla burun ameliyatı olma nedenleridir.

Günümüzde özellikle fotoğraf çekme ve paylaşmanın yaygınlaşması ile burundaki göze hoş görünmeyen şekil bozukluklarının da düzeltilmesine yönelik istekler her geçen gün artmaktadır.

Bunda tabii ki artık bu ameliyatları daha rahat yapılabilir olması ve sonuçların çok daha güzel ve kalıcı olması da etkilidir.

Hastalarımız aslında burunlarında tanımladıkları gözlerini rahatsız eden bozukluklar konusunda çok haklılar.

Çok uzun zaman önce tanımlanan burun estetik oranları halen kabul görmekte ve halen insanlığın ortak beğenisinin matematiksel yansıması olarak karşımıza çıkmaktadır.

Estetik ve gözümüze hoş görünen burun yapısı aslında matematiksel oranlar ve sayılar olarak tanımlanmıştır.

Burun üstünün alın düzlüğüne açısı, burun alın başlangıç noktası ile burun ucu bitiş noktası uzunluğu, burun ucunun yüksekliği, burun deliklerinin açısı ve büyüklükleri, burun orta hattı düzlüğü ve eğriliği, burun sırtının kalınlık miktarı burun ucu projeksiyonu dediğimiz burun ucunun yanaktan yüksekliği vb. ölçümler için ideal değerler hep tanımlıdır.

Bizim görevimiz ise ameliyatlarda bu burun ideal oran ve ölçülerine mümkün olduğu kadar yaklaşmak ve hastanın yüzüne uygun mümkün olan en iyi görünümü meydana çıkartmaktır.

Tabi ki bu noktada doktorun bilgi ve becerisi işin içine girmektedir. Bir de hastanın burun yapısının da bu ideal ölçülere ulaşmaya izin verecek yapıda olması gereklidir.

Burun derisinin kalınlığı da burunun görünümünde çok etkilidir. Kalın burun derisi alttaki düzgün yapının ortaya çıkmasını gizleyeceği için tercih edilmeyen bir durumdur. Kalın burun derisi burunu olduğundan daha kaba ve kalın gösterir.

Çok ince burun derisi varlığı da kemik kıkırdak geçişleri ve ameliyatlara bağlı ufak ayıpların bile görünürlüğünü arttıracağı için istenilen bir durum değildir.

Burun yapısındaki bozukluklardan en çok burun aksındaki eğrilik sorunlarını gidermek bizi zorlamaktadır.

Bu eğrilikler sıklıkla genel yüz yapısındaki asimetriden kaynaklandığı için yani yüzün bir yarısı diğer yarısına göre az da olsa daha geniş veya büyük veya uzun olduğu için düzeltme sonrasında bile tekrar eski hafızasına dönme eğilimi vardır.

Burun estetik ameliyatlarında özellikle de küçültme yapılacak burunlarda burun içi hava yollarının açıklığının korunması çok önemlidir.

Burun sırtını aşırı daraltmaktan, burun ucunu çok sivriltmekten ve burun kanatlarını çok daraltmaktan kaçınmak gereklidir.

Burun içi hava yolunun en sık tıkanıklık sebebi burun içinde orta hatta yerleşim gösteren ve her iki hava yolunun ayrılmasını sağlayan septum dediğimiz kıkırdak yapıdaki eğriliktir. Bu eğrilik burun deliklerinden birinde mekanik tıkanıklık olarak ortaya çıkar.

Septum eğriliği septum deviasyonu olarak tanımlanır. Eğrilik düzeltildiğinde bir tarafta olan tıkanıklık da giderilmiş olur ve hava yolu açıklığı sağlanır. Septum deviasyonu ameliyatı bu sebep ile yapılır. Bir diğer adı da septoplasti ameliyatıdır.

Burun estetik ameliyatı – septoplasti ile beraber sıklıkla yapılır. Eğer ikisi birden yapılırsa ameliyatın adı Septorinoplasti ameliyatı olur.

Bir başka burun tıkanıklığı sebebi de burun içinde Konka adı verdiğimiz burundan geçen havanın ısıtılmasına yarayan kemik ve yumuşak doku çıkıntılarıdır.

Bunların olması gerekenden fazla büyüme yapması burun içi hava yolunda tıkanıklık oluşturur ve havanın geçmesini engeller.

Burun ameliyatı sırasında sıklıkla bu konkalar Radyofrekans enerjisi ile yakılarak küçültülür. Böylece sonradan büyüme yaparak tıkanıklığa sebep olma ihtimalleri azaltılır.

Klasik bir estetik rinoplasti veya septorinoplasti ameliyatı yaklaşık 2 saat kadar sürer.

Açık veya kapalı olarak yapılabilir. Burun ortasındaki kolumella denilen deri bölümünden ve burun içinden açılır. Burun derisi kaldırılır.

Altındaki kemik kıkırdak yapı ortaya çıkartılır. Bu yapıdaki fazlalıklar, varsa kemer durumu kırılarak veya törpülenerek giderilir.

Ardından burun içine bakılır, septum kıkırdağı problemleri çözülür ve varsa tıkanıklıklar giderilir ve hava yolu açılır. Bu sırada konkalar yakılarak küçültülür.

Bu aşamalardan sonra burun ucu ile ilgilenilir. Burun ucunu oluşturan kıkırdaklara çeşitli işlemler yapılara küçültülür ve yeni şekilleri verilir.

Burun oranları, burun sırtı, burun kanatları ve burun sertliği test edilir.

Burun yanlardan daraltma işlemi yapılır. Uygun bir silikon tampon yerleştirilir.

Burun üzerine sıcak su ile şekillendirilen plastik atel koruyucu yerleştirilir.

Burun içindeki silikon tamponlar 2’nci veya 3’üncü gün alınır. Burun üzerindeki koruyucu 5’inci veya 6’ncı gün çıkarılır. Bu arada şişlik ve morlukların çoğu geçer.

Burun birkaç gün daha hafif bantlarla korunur. 6 hafta gözlük kullanımı ve aktif spor yapılması istenilmez. Morluk varsa direk güneş ışığına maruz kalınması tavsiye edilmez.

Burun zaman içinde şekillenmeye devam edecektir. Zaman geçtikçe çok daha iyi görünecektir.

Son hali budur diyebilmek için 2 yıl gereklidir ancak yeni şekli 1 hafta sonra hemen belli olur.

Rhinoplasti (Burun Estetiği) Fiyatları

Rhinoplasti (Burun Estetiği) fiyatları uygulanacak operasyona göre farklılık göstermektedir. Uzman hekimimiz ile yapılacak operasyon belirlendikten sonra fiyat bilgilendirmesi tarafınıza yapılacaktır.